6 gazeteciye ceza istendi.

Savcı, sanıkların ‘verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme’ suçundan cezalandırılmasını istedi.

Berat Albayrak’ın hacklenen maillerini haberleştirdikleri için yargılanan Tunca Öğreten, Ömer ÇelikMetin Yoksu, Eray Sargın ve Derya Okatan’ın savcı ‘verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme’ suçundan cezalandırılmasını istedi. RedHack’in sızdırdığı dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın e-maillerini haberleştiren gazetecilerin yargılandığı davada savcı mütalaa verdi. Duruşmaya iki gün kala dosyaya mütalaasını sunan savcı, BirGün çalışanı Mahir Kanaat, Diken eski editörü Tunca Öğreten, kapatılan DİHA’nın Haber Müdürü Ömer Çelik, muhabir Metin Yoksu, Yolculuk Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın ve ETHA Sorumlu Müdürü Derya Okatan’ın ‘verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme’ suçundan cezalandırılmasını istedi.

Bianet’in haberine göre savcı mütalaasında Derya Okatan, Eray Sargın, Metin Yoksu ve Ömer Çelik’in sosyal medyada paylaşımları gerekçe göstererek ‘zincirleme örgüt propagandasından’ cezalandırılmalarını istedi. Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat hakkında ‘örgüt üyeliğinden’ beraat istedi. 

Gazeteciler ‘örgüt üyeliği’, ‘örgüt propagandası’, ‘bilişim sistemini engelleme’ ve ‘verileri yok etme’den yargılanıyordu. Davanın 13. duruşması 9 Aralık’ta İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Türkiye’yi mahkum olmuştu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 18 Mayıs 2021’de Berat Albayrak’ın e-maillerini haberleştirdikleri için tutuklanan Mahir Kanaat ve Tunca Öğreten için ‘hak ihlali’ kararı vermişti.

Mahkeme Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da damadı olan Bakan Albayrak’a ait, WikiLeaks üzerinde de yayınlanmış e-postaları indirip haberleştirmenin ‘basın özgürlüğü’ kapsamına girdiğine hükmetmişti.

AİHM kararında, gazetecilerin yaptıkları haberler nedeniyle somut kanıt olmaksızın terör örgütü üyeliğinden suçlanmasının hukuki olmadığını belirtmişti.

Tutuklama kararı veren mahkemenin ‘keyfi hareket ettiği’ kanaatine varan AİHM, Öğreten ve Kanaat’in “ifade ve basın özgürlüğü” ile “özgürlük ve güvenlik hakları”nın ihlal edildiğine hükmetmiş, Türkiye’yi 38 bin 250 Euro tazminata mahkum etmişti.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: