26 yıl önce kaybettirilen İsmail Şahin’in kızı: Annemin arayışı yarım kalmasın’

26 yıl önce kaybettirilen İsmail Şahin’in kızı Sibel Şahin, annesinin ömrünün babasını bulmaya yetmediğini belirterek, “Annem babamı beklerken pencereye dayadığı dirsekleri nasır tuttu” dedi

Cumartesi Anneleri gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılması talebiyle her hafta düzenledikleri eylemlerinin 878’incisini online yaptı.

Bu haftaki açıklamada 36 yaşındaki iki çocuk babası İsmail Şahin’in akıbeti soruldu. Beyoğlu Belediyesi’nde işçi olarak çalışan ve DİSK Genel İş Sendikası üyesi olan Şahin, 18 Ocak 1996 tarihinde iki belediye çalışanı ile birlikte görev yaptığı 34 ATZ 59 plakalı temizlik aracında sabah saatlerinde iş başı yaptıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamadı.

Galatasaray Meydanı’nda büyüdük

26 yıl önce kaybolan Şahin’in kızı Sibel Şahin, babasının mesai arkadaşlarının yanındayken kaybolduğunu söyleyerek, babasının kaybolduktan sonra annesi ve dedesinin başvurularda bulunduğunu ama bir sonuç alamadıklarını ifade etti. Şahin, “Annem ve dedem son çare olarak, kardeşimi ve beni kucaklarında taşıyarak, Galatasaray Meydanı’na gittiler. Orada belki babamı duyan gören biri vardır diye fotoğrafını taşıdılar. Ben ve kardeşim Galatasaray Meydanı’nda büyüdük. Annem babamdan haber alma umuduyla 19 yıl boyunca bekledi” dedi.

‘Annemin arayışı yarım kalmasın’

Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Annem babamı beklerken pencereye dayadığı dirsekleri nasır tuttu. Annem babamdan haber alamadan 40 yaşında hayatını kaybetti. Annemin babamı bulmaya ömrü yetmedi. Annemin arayışı yarım kalmasın istiyoruz. Yetkililerden babamın bulunmasını istiyoruz”

Kayıp yakınlarından Maside Ocak, geçmişte yaşanan hak ihlallerinin siyaset ve yargı yoluyla unutturulmaya çalıştığını söyleyerek, geçmişi yeni kuşaklara aktararak unutturmamaya çalıştıklarını ifade etti.

Maside Ocak şu bilgileri verdi:

Şahin’in çalışma arkadaşları araçla Mimar Sinan Üniversitesine geldiklerinde, onun elindeki süpürgesiyle kaybolduğunu söyledi. Şahin ailesi, sürekli ağlayan arkadaşlarının çelişkili bilgiler verdiklerini ve konuşmaktan korktuklarını fark etti. Aynı günlerde kızı annesine babasını polislerle birlikte gördüğünü söyledi. Aile Beyoğlu Belediyesine başvurdu. Şahin’in mesai saatlerinde kaybolduğunu ve bundan işveren olarak sorumlu olduklarını söyleyerek, olayın araştırılmasını söyledi. Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’ne başvuru yaptı. Savcılığa suç duyurusunda bulunarak Şahin’in akıbetinin araştırılmasını istedi. Başvurulardan bir sonuç alamadı.

‘Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmiyoruz’

26 yıldır İsmail Şahin’in kaybolması ile ilgili hareketsiz kalan adli makamları dosyada etkin bir soruşturma başlatmak için göreve çağırıyoruz. Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız’a, personelleri olan İsmail Şahin’in görev başındayken ortadan kaybolması ile ilgili araştırma ve inceleme yapmak üzere Teftiş Kurulu’nu harekete geçirme çağrısında bulunuyoruz. Kaç yıl geçerse geçsin İsmail Şahin için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 179 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: